O Manastiru

Помаже Бог, браћо и сестре.

Манастир подигнут на острву Бешка састоји се од две цркве, старије посвећене Св.Ђорђу и млађе, Св. Богородице.

Прецизних података о градњи старије цркве нема али је могуће претпоставити да је њен ктитор био Ђурђе II Страцимировић-Балшић, те да је настала крајем XIV века.

Ради се о већој једнобродној грађевини триконхалне основе са централном куполом, пространом припратом засведеном готичким, ребрастим сводом и великим звоником на преслицу. Мању цркву, посвећену Богородици је подигла за свој маузолеј Јелена Балшић, кћерка кнеза Лазара, жена Ђурђа II Страцимировића-Балшића 1440. године, како стоји уклесано изнад врата. Црква је малих димензија, једнобродне основе са благо преломљеним сводом , што су одлике храмова подигнутих у време Црнојевића.

У цркви се налази и гроб Јелене Балшић. Манастир Бешка је играо значајну улогу у духовном животу Зете, будући да се у њему одвијала интензивна преписивачка делатност. У манастирском скрипторијуму настао је 1439/40.године чувени Шестоднев старца Никона Јерусалимца и 1441/42.године Горички зборник.